Udržte svůj svetřík v dobré kondici

Svetříky se nejčastěji vyrábějí z materiálů, které jsou citlivější na vysoké teploty, praní, sušení a jinou manipulaci. Poškodit svetřík není vůbec obtížný úkol. Chcete, aby váš světřík dlouho vydržel v dobré kondici? Řiďte se radami v našem článku a nenarazíte.

Vždy dodržujte pokyny na štítcích

Na každém světříku je vždy štítek, na kterém je napsáno, jak (a zda vůbec) ho lze prát, zda se může ždímat, sušit, žehlit, a kolik stupňů je pro jeho vlákna bezpečných. Pravé vlněné svetry se vám už při 60 stupních dokáží srazit na velikost kojeneckého oblečení. Některé svetříky se mohou prát jen v rukách.

Vyhněte se sušení

Většina svetříků nepatří do sušičky. Opět by se mohly poškodit jeho vlákna a svetřík byste si tak nenávratně zničili. Některé svetry z moderních kombinovaných materiálů je možné sušit, ale i tak doporučujeme raději nechat ho vyschnout přirozeně na šňůře, kde mu nic nehrozí.

Upřednostněte čištění v čistírně

Do čistírny nepatří jen drahé obleky, šaty a bundy. Klidně tam můžete zanést i vaše svetříky. Zkušení odborníci v profesionální čistírně za pár korun vyperou vaše svetříky jemně, aniž by je jakkoliv ohrozily nebo poškodily. Během toho si můžete vybavit jiné povinnosti a následně si vyzvednout již vyčištěné svetry.

Pozor na prací prášky

Některé prací prachy, gely a kapsle jsou natolik agresivní (hlavně pro odstraňování různých skvrn), že dokáží poškodit jemná vlákna vašeho svetříku. Vždy se před koupí pracího prachu dobře podívejte jeho složení a proskoumejte jeho použití i na citlivé prádlo a oblečení.

I ostatní oblečení ho dokáže poškodit.

Taková přezka z opasku nebo ostré rohy hranatých knoflíků se dokáží zachytit do vláken vašeho oblíbeného svetříku, vytvořit na něm velká očka, a ty následně přerostou do děr, které se vám už nikdy nepodaří opravit. Pokud chcete, aby váš svetřík vydržel opravdu dlouho, vždy ho perte jen s jinými kousky, které ho nepoškodí.